Гъби

(21)

Услуги

(284)

За да виждате този флаш Ви е нужен
Adobe Flash Player версия 8 или по-висока!

Get Adobe Flash player

 
 



Подправки и билки в саксия



1. Босилек

БосилекБосилекът цъфти от юни до септември. Като билка и подправка се използва надземната част на растението, най-често стръковете в пресен вид, като те се берат по време на цъфтежа. За сушене стръковете се берат преди цъфтежа. Босилекът има антисептично, болкоуспокояващо и противовъзпалително действие, като приеман в големи дози е токсичен. В кулинарията босилекът се използва в много ястия от италианската кухня - като подправка за риба и печени говежди/ птичи меса, а от него се приготвя прочутият италиански сос песто. Това е най-подходящата подправка за пица, спагети, лазаня и други от този род ястия.

Засаждане
:
Босилекът се хваща от семе и цяла година може да се отглежда в кухнята. Засадете семената в близост до слънчев прозорец (или в оранжерия) през ранната пролет. Пресаждането става в ранното лято.





Лук2. Пресен лук

Зеленият лук съдържа много витамин C, калий, калций, керцитин, който е силен антиоксидант, фитонциди, които убиват причинителите на
болести като туберкулоза, дифтерит, тиф, холера, както и хранителни фибри.   Полезен е за страдащите от атеросклероза. Етеричното масло на лука, попаднало в стомаха, действа като противоотрова на секретите от вредни бактерии.

Неземенима подправка за зелена салата и множество ястия.

Засаждане
: Засаждането става през пролетта или есента, на дълбочина 1- 1.2 см., в редици на разстояние 30-ина см. една от друга. Има три начина на рзасаждане - чрез семена, чрез засаждане на предварително отгледан разсад и чрез засаждане  на предварително произведени дребни луковички (арпаджик)





3. Чубрица

Чубрица Чубрицата се използва като подправка за много ястия, но и като лечебно растение. Най-силен аромат притежават сребристите листенца на цветето. Препоръчва се при високо кръвно налягане, стомашно-чревни разстройства, главоболие, виене на свят, сърцебиене, захарна болест и др. Притежава бактерицидни свойства.


Чубрицата е студолюбиво, многогодишно растение и е много непретенциозно откъм грижи. Почвата трябва да е суха, лека и наситена с варовик, а самата саксия се поставя на балкона или на перваза на кухненския прозорец, защото чубрицата обича много слънце.

Поливането става умерено, след като почвата е изсъхнала. За да имате нормално развиващо се растение, ще трябва след 3-4 години да засадите нови, като използвате разсад. А за да имате още по-силен аромат, трябва да откъснете младите стръкчета преди самия цъфтеж.

Засаждане:

Засажда се от разсад се през май до началото на юни, на разтояние 20-25см.





Копър
4. Копър


Пресният копър има силен аромат и сладникав, парлив вкус. Като подправка и билка се използват както листата, така и семената. Копърът е много подходящ за таратор, супи, зелени салати, извара, сирене, риба, сосове, варено овнешко или говеждо месо и всякакви ястия от картофи. Грахът, зеленият фасул и гъбите също придобиват много свеж вкус благодарение на копъра.

Засаждане:
След април се засява направо  в съд с дълбочина най-малко 20 см и се покрива с леко с пръст-никне на тъмно. Семената покълват само при температура на почвата над 8 С. За да се избегнат трудности при пресаждането, семенаците се разреждат. Благодаприятно е да се засява между други растения, тъй като копърът обича съседи.







Джоджен


5. Джоджен

Джодженът се отличава с приятната си миризма и слабо парлив вкус. В кулинарията се използват предимно пресни или изсущени листа. Те са отлична подправка на салати и супи,  месни и зеленчукови ястия, особено фасул.

Джодженът е отлично средство за успокоение на чревните спазми, като тонизира червата и спомага за нормалното храносмилане. 



Засаждане:
Джодженът се отглежда чрез засаждане на части от коренищата през есента или през пролетта във фитарии на разстояния 30/20 см. На едно и също място джодженът остава 3 години, след което се налага подновяване на насаждението на ново място.








Мента
6. Мента


Ментата е род многогодишни тревисти растения от семейство Устноцветни и е разпространена основно в северния умерен пояс. Тя е силно ароматично растение, познато и използвано още от древността. Разпространява се по вегатативен път, чрез ластуни, тъй като не образува семена. От растението се използват листата, които се берат се в началото на цъфтежа (юли-август) и се сушат се на сянка или в сушилня при до 30° С.

Засаждане
: Засаждането става през есента или пролетта – засаждат се ластуни с дължина 10- 15 см., на дълбочина 5 см. и на разстояние един от друг 30-ина см. Растенията трябва да се полеят обилно.






7. Магданоз

Магданозът е двугодишно тревисто растение, което се използва от хората повече от 2000 години. 

Листата и корените на магданоза намират широко приложение като подправка и гарнитура към много ястия. Те съдържат калиеви, калциеви, натриеви, фосфорни и железни соли. В листата на магданоза се съдържат до 150 мг % витамин С и провитамин А. 

Коренът на магданоза прилича на вретено, забито дълбоко в почвата, ала се вади лесно.Съдържа етерични масла, витамини, калциеви съединения, слуз, захари, соли на желязото, фосфора и още много полезни вещества. Може да се изкоренява през всички сезони и да се използва, както в прясно, така и в изсушено състояние. 


Засаждане: Засаждането става в средата на пролетта (за употреба през лятото) или в средата на лятото (за употреба през есента и зимата). Преди засаждането семената се накисват за една нощ и се разпръскват нарядко.



Розмарин8. Розмарин

Розмаринът е многогодишно тревисто растение с дървенисто стъбло и миризливи вечнозелени игловидни листа. 


Като подправка се използва за марината, ястия от риба, дивеч, агнешко месо, за подправка на ориз, домашен хляб, ястия от риба, дивеч, агнешко месо и др. Той подтиска миризмата на по-нежните подправки / естрагон, магданоз, босилек / и за това не бива да се поставя в ястия с тях.
Като билка се използва за укрепване на имунната система, подобрява тонуса и ободрява, подобрява храносмилането, стимулира жлъчната секреция.

Засаждане:
Размножава се през пролетта и лятото чрез резници като се отрязва връх с дължина 10-15 см, оставя се да пусне коренче и се засажда.






Целина9. Целина

Ароматната подправка намира широко приложение в националната ни кухня. Използва се за подправка на зеленчукови супи,  на маринати, ястия от месо, без нея не минава телешкото варено,  диетични храни, консерви и др. Добре се комбинира с майорана, чеснов лук, мащерка, лук. Заема голяма част от продуктите за туршии.


Корените на растението, които се вадят през септември - декември, които не се сушат, а се съхраняват във влажен пясък. Берат се и листата по време на цъфтежа на растението. Понякога се употребяват и семената.

Размножаване:
Чрез разсад.





Мащерка
10. Мащерка


Мащерката е род от около 350 вида ароматни многогодишни тревисти растения и малки храсти от семейство Устноцветни. Обикновената мащерка е широко използвана зелена подправка, идваща от Средиземноморието - за нея са най-подходящи добре отводнените почви и слънчевите места. В кулинарията растението се използва за подправяне на меса, супи и яхнии.

Засаждане
: Засажда се чрез семена в средата на пролетта, в плитки редици на разстояние 30-ина см. една от друга. Когато разсадът захване, намалете разстоянието между редиците на 15-ина см.
 







Салвия (градински чай)11. Салвия


Тя е популярен полухраст (височина 30 - 60 см.), който се отглежда като декоративно растение, но заради силния си аромат се отглежда и като подправка. Цъфти през юни и юли, с дребни, виолетови цветове, разположени в съцветия във формата на клас. Листата на градинския чай са вечнозелени, продълговати и покрити с мъх. От тях се разнася и ароматът на растението.

Салвията отива на всякакви тлъсти меса — свинско, агнешко, патица, но и на дивеч, кайма, риба, сирена, зеленчукови салати и супи, ястия с яйца, гъби, грах, боб и леща, с нея се правят вкусни бисквити, хляб, сандвичи. Слага се малко, защото силният й аромат може да убие всеки друг.

Салвията е лековита билка с разнообразно приложение. С нея се третират рани, дъвче се за здрава уста и свеж дъх, срещу обилно потене, като кръвоспиращо и противовъзпалително средство, помага за храносмилането и някои болежки на храносмилателния тракт и горните дихателни пътища, повлиява кърмата на родилките и много други.

След като салвията прецъфти, тя трябва да се ореже до 1/3 от височината си, за да продължи да расте комппактно.

Салвията предпочита горещи и слънчеви места, с умерено суха, добре отцеждаща се почва, в която да има варовик (в диво състояние расте по каменисти склонове, в масиви от хвойна).

Размножаване:     Размножаването става чрез резници в началото на лятото.






 


ОЩЕ ПО ТЕМАТА

ДЕФИЛЕ НА МЛАДОТО ВИНО 2015, 27, 28 и 29 ноември, Пловдив

Подправки и билки в саксия

„Дефиле на младото вино” стартира през 2009г., с 16 участника в 6 възрожденски къщи. Събитието изключително бързо доби популярност. Само пет години по-късно, през 2014г., в...

Практически курс по технология и приготвяне на хляб с квас и изграждане и употреба на жарова пещ 08-11. август 2013 / 12-15 август 2013г.

Подправки и билки в саксия

В началото на август Хлебна Къща "Св. Христофор" в Габрово организира тридневни обучителни курсове за приготвяне на хляб. Те ще се състоят в местността Узана, където пред...

Празник "Златна праскова" 25 Юли 2013

Подправки и билки в саксия

ДАТА: 25 Юли 2013, МЯСТО: Център, Сливен, България Ежегодно в края на юли месец в българското село Гавраилово (Сливенско) се организира празникът "Златна праскова". Събитиет...

Компост, компостиране и мулчиране

Подправки и билки в саксия

Компостът представлява естествен, при това почти безплатно произведен, тор, чието внасяне в почвата подобрява нейния състав, добавят се и необходими за растежа и развитието на растеният...

Масло - как да си направим сами

Подправки и билки в саксия

Една много лесна и бърза рецепта за приготвяне на масло в домашни условия. Млякото (домашно) се сварява и след като изстине се слага в хладилника за няколко часа, за да се отдели масле...

Дoмашно сирене - как да си направим сами

Подправки и билки в саксия

Млякото (несварено)се затопля до 30-33 градуса и се сваля от огъня. Прибавя се мая эа сирене според упътването на опаковката за количеството мляко и се разбърква добре. След 3 часа се сла...




СХОДНИ ОБЯВИ
по договаряне
ИЗКУПУВАМЕ ДИВОРАСТЯЩИ БИЛКИ

ИЗКУПУВАМЕ ДИВОРАСТЯЩИ БИЛКИ

ИЗКУПУВАМЕ ВСЯКАКЪВ ВИД ДИВРОАСТЯЩИ БИЛКИ В СУРОВО СЪСТОЯНИЕ ЗА СЕЗОН 2013 Билките от които се интересуваме са: ...
1200 лв
Get Rid Of Herpes And Chronic Inflammatory Diseases In Buguma Town in Nigeria Call +27710732372 In Mathibestad Town in South Africa

Get Rid Of Herpes And Chronic Inflammatory Diseases In Buguma Town in Nigeria Call +27710732372 In Mathibestad Town in South Africa

Natural Products For Herpes And Treatment Of Chronic Inflammatory Diseases In Pietermaritzburg Call +27710732372 South Africa ...
20 лв
Бетаин - аминокиселина в помощ на храносмилането.

Бетаин - аминокиселина в помощ на храносмилането.

Бетаин хидрохлорид е синтетично химично съединение. Тои се използва като помощ за храносмилането и при недостиг на стомашни кеселини /кис...
по договаряне
Кориандър

Кориандър

Купувам кориандър
по договаряне
Продавам Бабини зъби

Продавам Бабини зъби

Продавам Бабини зъби (tribulus terrestris) в сухо състояние неограничено количество.
1 лв
Голд Вирджиния насипно

Голд Вирджиния насипно

Голд Вирджиния - фино нарязан, обезпрашен, насипен, на кг.

20 лв
Диметилсулфоксид, DMSO, чист 99 \

Диметилсулфоксид, DMSO, чист 99 '' течен за мази.

DMSO е лекарство по предписание и хранителна добавка . Тои може да бъде взет от устата , приложен към кожата (локално), или инжектиран въ...
по договаряне
ЛИПОВ ЦВЯТ

ЛИПОВ ЦВЯТ

Продавам сух липов цвят реколта 2016г отлично качество в харари.
по договаряне
Продавам розмарин

Продавам розмарин

Продавам разсад розмарин 2014. Цена по договаряне.
по договаряне
Предлагаме свежи подправки и билки

Предлагаме свежи подправки и билки

Фирма \"Фермер-21Д\"ЕООД-гр.Дупница предлага свежи подправки и билки в пластмасови канти-магданоз, копър ,мента ,джоджан ,девисил, рукола...

eXTReMe Tracker